regaip Kandili

regaip Kandili

RECEB-İ ŞERÎF: ALLÂHÜ TEÂLÂ’NIN AYI: “Eşhuru hurum”dan olan Receb ayı, Şehrullah yani Allâhü Teâlâ’nın ayıdır. Bu aya oruçlu girmelidir. Receb ayının 1’inci günü oruç tutanlara 3 senelik, 2’nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3’üncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevâbı verilir. Bu, hadîs-i şerîf ile sâbittir.

Bu ay Cenâb-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için yalnız Zât-ı İlâhî’yi bildiren İhlâs Sûresi’ni çok okumak lâzımdır. Bilhassa bu aya hürmet olarak, günde 11 defa İhlâs-ı şerîf okumalı, tevhîd, istiğfâr ve salevât-ı şerîfeyi ihmâl etmemelidir.

REGÂİB KANDİLİ

Receb-i şerîfin ilk cuma gecesi Regâib Kandili’dir. Bu geceye Regâib denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir. Bu gece, Hz. Âmine’nin âlemlere rahmet olan âhir zaman peygamberi Muhammed Mustafa’ya (sallallâhü aleyhi ve sellem) hâmile olduğunu anladığı gecedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Receb-i şerîfin ilk cuma gecesinden gâfil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regâib ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiçbir melek kalmaz, hepsi Ka’be-i Muazzama’da ve onun etrâfında toplanır. Bu gecenin feyiz ve bereketinden istifâde etmek için uyanık olmalı, bu geceyi ibâdet ve tâatla ihyâ etmelidir.

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/03/regaip-Kandili.jpghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/03/regaip-Kandili-300x300.jpgmuslumangencİSLAMİ SOHBETdini radyo,İSLAMİ SOHBET,Regaip kandili,Regaip kandili açıklaması,Regaip kandili nedir,Regaip kandili önemi,sakarya sohbet
RECEB-İ ŞERÎF: ALLÂHÜ TEÂLÂ’NIN AYI: “Eşhuru hurum”dan olan Receb ayı, Şehrullah yani Allâhü Teâlâ’nın ayıdır. Bu aya oruçlu girmelidir. Receb ayının 1’inci günü oruç tutanlara 3 senelik, 2’nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3’üncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevâbı verilir. Bu, hadîs-i şerîf ile sâbittir. Bu...