Selamlaşmak ve önemi!

Selam vermek sünnet, almak ise farzdır.

Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir. Sünnet olduğunu düşünmeden devamlı selam verilince sevap olmaz. Dinimizde selamın anlamı büyüktür. Bir yere girerken çıkarken selam verilir.

insanların en acizi dua etmeyen, en cimrisi ise selam vermeyendir.( Taberani )

Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş anlamına gelir.Müslümanlar arasında dostluk ve iyi niyet işareti olan selam vermek sünnet; Almak ise farzdır.

islami bir gruptan ayrılırken ayrılan kişi tarafından da selam verilmesi gerekmektedir. Resülullah şöyle buyurdu: “Ey insanlar! selamı yayın, yemek yedirin, geceleri namaz kılın, selamla cennete girin”

“Bir müslümanın selamını almak vaciptir. Bir müslümanın karşılaştığı müslümana selam vermesi, onun kendisi üzerindeki hakkıdır. Mümin kardeşine selam vermek, yanına gelince ona yer vermek ve hoşlandığı isim ile ona hitap etmek, aradaki sevgiyi pekiştirir.

Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeli ile veya aynı selamla karşılık verin. şüphesiz Allah, herşeyin hesabını gereği gibi yapandır.

“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.”

“Rahman’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman ” selam!” der geçerler.”

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize şu yedi şeyi emretti: Hasta ziyaretini, cenâzeye iştirak etmeyi, aksırana hayır dilemeyi, zayıfa yardım etmeyi, mazluma yardımcı olmayı, selâmı yaygın hale getirmeyi ve yemin edenin yemininin yerine gelmesini temin etmeyi. (Buhârî, Mezâlim 5; Müslim, Libâs 3)

Selam, İslam demektir. Karşımızdakine İslam’ı ve teslimiyeti tavsiye etmektir.
Selam, kardeşlik bağlarının İslamla örülüp, Allah’a teslim edilmesidir.
Selam, konuşmalarımızın buhurudur.

Selam ve dua ile.

Images

İnsanların en cimrisi Selam vermeyendir..

 

 

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2020/11/images.jpeghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2020/11/images.jpegSamyeLi SamyeLiİSLAMİ SOHBETİSLAMİ SOHBET,Selam neden önemlidir,Selam Vermenin ve Almanın Fazileti,Selamın hayatımızdaki yeri
Selamlaşmak ve önemi! Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir. Sünnet olduğunu düşünmeden devamlı selam verilince sevap olmaz. Dinimizde selamın anlamı büyüktür. Bir yere girerken çıkarken selam verilir. insanların en acizi dua etmeyen, en cimrisi ise selam vermeyendir.( Taberani ) Selam,...