vefa nedir

vefa nedir

vefa sözünde durma,sevgi ve dostlukta sebat etmek.kendini sevenlere,kendisine iyiliği dokunanları unutmama,dostlarıyla ilgiyi kesmeme gibi anlamlara gelir.Bu güzel özelliklere sahip olan kimse yede vefakar denir.

Vefa doğruluktan ve verdiği söze sadakatten ayrılmamaktır.En büyük vefakarlık,Yüce Yaratıcıya verilen sözü tutmaktır.O’na kul olmak ve kulluğun gereğini yerine getirmektir. Tavır davranışlarıyla  dost düşman herkese güven vermektir.

Şöyle bir menkıbe anlatılır :

Bişr-i Hafi kendisine 20 yıl hizmet etmiş müridine Bir gün ”Bizimle

devam edemezsin.”der müridi çok üzülür ve sebebini sorar Bişr-i Hafi şu cevabı verir. ”Evladım bizim yolumuz öyle bir  yoldur ki,bu yolda düşmanların bile senden emin olmalıdır.  ” Evet bu yol öyle bir yol ki insanları sizi sevmeseler bile sizin için  ”Vefasız,Güvenilmez dememelidirler”

Ahde Vefa yaptıkları söylediklerinde  Sevgili  Peygamberimizin gibi olabilmektir. ”Mü’mine düşen hayatta iken vefakar olarak bilinmek ve vefanın ardından hayırla yad edebilmektir.

 

 

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/03/Vefa.pnghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/03/Vefa-300x300.pngmuslumangencİSLAMİ SOHBETAhde Vefa,dini sohbet,islami radyo,islami site,İSLAMİ SOHBET,Mü'minin ayrılmaz vasfı,Mü'minin ayrılmaz vasfı vefa,Vefa,vefa ne demek,vefanın anlamı
  vefa sözünde durma,sevgi ve dostlukta sebat etmek.kendini sevenlere,kendisine iyiliği dokunanları unutmama,dostlarıyla ilgiyi kesmeme gibi anlamlara gelir.Bu güzel özelliklere sahip olan kimse yede vefakar denir. Vefa doğruluktan ve verdiği söze sadakatten ayrılmamaktır.En büyük vefakarlık,Yüce Yaratıcıya verilen sözü tutmaktır.O'na kul olmak ve kulluğun gereğini yerine getirmektir. Tavır davranışlarıyla  dost düşman herkese güven...