conitr3besmele

Uykudan uyanınca hangi Sünnetleri işlemeliyiz?

1. El ile uyku izini yüzden silmek:
Nitekim Nevevî ve İbn Hacer şu hadisten dolayı bunun mustehaplığına işaret etmişlerdir: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem uyanınca oturur, eliyle yüzünden uyku izini silerdi.” (Müslim)
2. Şu duayı okumak:
—Elhamdulillahillezi ahyana ba’dema ematena ve ileyhinnuşur.
“Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a hamd olsun. Dönüş O’nadır.” (Buhârî)

3. Misvak kullanmak:
“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem gece uyandığı zaman ağzını misvaklardı.” (Muttefakun aleyh)

4. İstinsar (Burnu temizlemek):
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Sizden biri uykusundan uyandığı zaman üç sefer burnunu temizlesin. Zira şeytan onun burun deliklerinde geceler.” (Muttefakun aleyh)

5. Elleri üç defa yıkamak:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Sizden biri uykusundan uyandığı zaman ellerini üç defa yıkamadan su kabına daldırmasın…” (Muttefakun aleyh)

muslumangencİSLAMİ SOHBETislam,İSLAMİ BİLGİLER,iSlami Chat,islami Konular,İSLAMİ SOHBET,Uykudan uyanınca hangi Sünnetleri işlemeliyiz
Uykudan uyanınca hangi Sünnetleri işlemeliyiz? 1. El ile uyku izini yüzden silmek: Nitekim Nevevî ve İbn Hacer şu hadisten dolayı bunun mustehaplığına işaret etmişlerdir: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem uyanınca oturur, eliyle yüzünden uyku izini silerdi.” (Müslim) 2. Şu duayı okumak: ---Elhamdulillahillezi ahyana ba'dema ematena ve ileyhinnuşur. “Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a...