Cenab-ı Hak gerçekte insan varlığına sonsuza kadar uzanan bir ömür takdir etmiştir. Ruhları dünya  hayatından belirsiz bir süre önce topluca yaratmış ve onlara “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusunu    yöneltmiştir.

Kur’an’da ruhun başlangıcı ile ilgili olan bu olay şöyle belirlenir:

“Hani Rabbin Âdem oğullarından onların sırtlarından zürriyetlerini çıkarıp kendilerini nefislerine şahit tutmuş; Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da; Evet, (Rabbimizsin), şahit olduk” demişlerdi. İşte bu  şahitlendirme, kıyamet günü; Bizim bundan haberimiz yoktu” dememeniz içindir”  (Araf, 172).

Ruh, dünya hayatına bir imtihan devresi geçirmek üzere doğum yoluyla gelen insan oğluna anne karnın da  dört aylık cenin döneminden sonra üflenir ve böylece dünya hayatı başlamış olur.Ruhun bedenden ayrılması ile de kabir hayatı başlar.  Kıyamet koptuktan sonra da ahiret hayatına yeni bir yaşam için geçecek olan insan oğlu dünyadaki inanç ve amel durumuna göre Cennet veya Cehennemdeki ebedî hayatta yerini alacaktır. İnanç sahibi olup da amel eksikliği bulunanlar ise Cenab-ı Hakk’ın bileceği sürelerde cezalarını çektikten sonra Cennet tarafına geçebileceklerdir.

Hayatın bu gerçeği karşısında ölüme hazırlıklı olmak her insanın şiarı olmalıdır. Ölümü anmak ve hazırlıklı  bulunmak her mümin için müstehap sayılmıştır.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Lezzetleri yok eden  ölümü çok anın”

“Eğer dünyada ölümü çok anarsanız, onu önemsemezsiniz; az anan ise onu çok önemser”

“Ölümü ve öldükten sonra  kemiklerin ve cesedin çürümesini hatırlayın. Ahiret hayatını isteyen dünya hayatının süsünü terk eder”

islami site, islami sohbet, dini sohbet, islami Radyo, Ölüme hazırlıklı olmakhttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/01/Screenshot_20190109-194716-576x1024.pnghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2019/01/Screenshot_20190109-194716-300x300.pnglodosİSLAMİ SOHBETdini sohbet,islami radyo,islami site,İSLAMİ SOHBET,Ölüme hazırlıklı olmak
  Cenab-ı Hak gerçekte insan varlığına sonsuza kadar uzanan bir ömür takdir etmiştir. Ruhları dünya  hayatından belirsiz bir süre önce topluca yaratmış ve onlara 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' sorusunu    yöneltmiştir.Kur'an'da ruhun başlangıcı ile ilgili olan bu olay şöyle belirlenir:'Hani Rabbin Âdem oğullarından onların sırtlarından zürriyetlerini çıkarıp kendilerini nefislerine şahit...