MEUNE KUYUSU OLAYI

Sevgili Misafirlerimiz bu yazımızda sizlere islam tarihinde ve Hz. Muhammed s.a.v hayatında önemli yeri olan ve islam Tarihinde Bir’i Maune Faciası olarak bilinen Meune kuyusu olayından bahsedeceğiz.
Hicretin 4.cü senesinde Amirogullarindan olan Cafer Oglu Malik Oglu Ebu Bera Medineye gelerek Hz.Muhammed s.a.v ile görüşerek “Ey Muhammed !Eger Necid Halkina sahabelerinden bir grubunu gönderirsen , umulur ki islama girerler” dedi.

Bunun üzerine Hz. Muhammed s.a.v, Necid halkina güvenemedi ve dedi ki “Korkarim ki  Necid Halkı sahabelerime bir kötülük yaparlar” Bunu duyan Ebu Bera` “Onlar,Necidè geldiği zaman benim korumam altina girmis sayılırlar.Sahabelerine hiç kimse bir kötülük yapamaz “diye güvence verdi
Bu güvence üzerine Hz. Muhammed s.a.v de Ebu Bera`nin kardesinin oglu olan Amirè bir mektup yazdirdi ve Necid halkina Kur anı Kerim ögretmesi için 70 tane Kurànı Kerim okuyucusu sahabeyi gönderdi.  ve rehber olarak Muttalip Süleymi yi görevlendirdi.

Biri Maune başında verilen Mektup

Münzir bin Amr Kurànı Kerim okuyuculari ile Meune kuyusu adı verilen yere gelip Hz Muhammed s.a.v in mektubunu Amr bin Tufeyle verdi.

meune kuyusu

Lanete layık olmuş olan Amr bin Tufeyl ise mektubu açmadan Haram bin Milhan`i oracıkta öldürdü. Sonra Kuranı Kerim  okuyuculari olan hafızı kurraların üzerine saldirtmak için kendi aşireti olan Amir Ogullarini çagirdi. Onlar ise dediler ki Biz Ebu Beranin verdigi sözü çiğnemeyiz ” diye çgeri durdular. Bu durumu gören Amr bin Tufeyl Usayye, Ri’l ve Zekvan kabilelerini biraraya getirip Meune Kuyusuna gitti ve aniden hafızı kurra toplulugu üzerine saldirtarak tamamını şehit ettirdi. Sadece Neccar ogullarindan Kab bin Zeyd’ i vefat etti sanarak şehidler içinde birakmislar oda bu durumu Hz. Muhammed  (S.A.V) bildirdi.
Hz. Muhammed s.a.v bu durumu öğrenince son derece üzüldü ve ”Bu iş ,Ebu Bera’nin işidir.Ben ,bunu ancak onun israr etmesiyle istemeyerek de olsa yapmistim” buyurdular.Ebu Bera da Hz.Muhammed s.a.v in bu sözünü duyduktan sonra çok üzülerek kederinden hastalandi ve vefat etti. Ancak verdigi sözün bu sekilde ayaklar altinda çiğnenmesi ,arap geleneği üzere kendi soyunda bir leke bıraktı.
Hz. Muhammed s.a.v ise onlara beddua etti ve kisa bir süre sonra bu aşiretler veba, humma ve kitlik yüzünden telef olup kayboldular.

Aman Yarabbi! Hz.Muhammed s.a.v in bedduasına nail olmak ne kötü bir durumdur. Bu insanların Ahiretteki ahvallarını düşünmek bile istemeyiz.

Selam ve dua ile…

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2021/01/meune-kuyusu.webphttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2021/01/meune-kuyusu.webpmuslumangencİSLAM TARİHİbiri maune,meune kuyusu
MEUNE KUYUSU OLAYI Sevgili Misafirlerimiz bu yazımızda sizlere islam tarihinde ve Hz. Muhammed s.a.v hayatında önemli yeri olan ve islam Tarihinde Bir'i Maune Faciası olarak bilinen Meune kuyusu olayından bahsedeceğiz. Hicretin 4.cü senesinde Amirogullarindan olan Cafer Oglu Malik Oglu Ebu Bera Medineye gelerek Hz.Muhammed s.a.v ile görüşerek 'Ey Muhammed !Eger Necid...