islamcilar mısırdaki başkanlık seçimlerini protosto ediyorlar…

 

islam yolu

islamcilar

KAHİRE- Yüzlerce İslamcı Cuma günü Tahrir Meydanı’nda toplandı. Toplanmalarının amacı daha adaletli bir seçim ortamı oluşturmak ve geçen yıl Hüsnü Mübarek’in düşüşünden sonra ülkedeki bozulan demokrasiyi iyileştirme isteğiydi.

Eylemciler “Devrime sahip çıkalım.”sloganlarıyla yürüdüler. Askeri Şura’ ya ve Yüksek Seçim Komitesi’ne muhalif şarkılar söylediler. Çünkü Yüksek Seçim Komitesi Mübarek’in iktidar olduğu dönemdeki başbakan Ahmed Şefik’in gelecek ayki seçimlerde aday olmasına izin vermişti. Fakat Yüksek Askeri Şura Mübarek iktidarında görev almış  islami site bakanların seçime katılamayacağı kararını onayladıktan sonra , Şefik Salı günü seçimlerden diskalifiye edildi. Perşembe günü ise Seçim Komitesi tarafından tekrar oylamaya dahil edildi.

Sayed Gad adlı bir kamu hizmetlisi Komite’nin bu kararına karşı olduğunu şu sözlerle bildirdi: “Mübarek’in adamlarından Şefik’i seçimlere tekrar dahil edip, Ebu İsmail’in seçimlere katılmasını onaylamayan komitenin kararı hiç adil değil.”

Yargı ise son sözü Seçim Komitesi’nin söyleyeceğini ve kararlarının mahkemelerde tartışılamayacağını bildirdi.

Gad “ Seçim Komitesi’nin üyelerine güvenmiyorum , onların seçimlere tarafsız ve adil  bir şekilde yaklaşmaları gerekiyor. Fakat onlar ordunun emirleriyle hareket ediyor ve ülkenin başına tekrar Mübarek’in vekillerini getirmeye çalışıyor. Ne yazık ki kimse onların yaptıklarına karşı çıkamıyor, eleştiremiyor.” diyerek bu durum karşısındaki şikayetlerini ve endişelerini belirtti.

Bir yandan bunlar olurken Cuma günü İslamcıların yaptığı yürüyüş ülkedeki liberal gruplar tarafından boykot edildi. 

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2012/04/indir-1.jpghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2012/04/indir-1-300x167.jpgmuslumangencGENELislamcilar,islamciların siteleri,islami dini siterler,islami site,islami siteler
islamcilar mısırdaki başkanlık seçimlerini protosto ediyorlar...   KAHİRE- Yüzlerce İslamcı Cuma günü Tahrir Meydanı’nda toplandı. Toplanmalarının amacı daha adaletli bir seçim ortamı oluşturmak ve geçen yıl Hüsnü Mübarek’in düşüşünden sonra ülkedeki bozulan demokrasiyi iyileştirme isteğiydi. Eylemciler “Devrime sahip çıkalım.”sloganlarıyla yürüdüler. Askeri Şura’ ya ve Yüksek Seçim Komitesi’ne muhalif şarkılar söylediler. Çünkü Yüksek...