urdunlu-alimden-cagri-muslumanlar-sakin-aldanmayin_m

Sırası ile şunlardır:
1- Hazret-i Hadice validemiz [Resulullah efendimizin hanımı idi.] 2- Hazret-i Ali [Resulullah efendimizin damadı idi.] 3- Hazret-i Zeyd bin Harise [Resulullah efendimizin evlatlığı idi. Bu zat hariç, hiç bir Sahabinin ismi, Kur’an-ı kerimde ismen açıkça bildirilmedi.] 4- Hazret-i Ebu Bekir Sıddık [Resulullah efendimizin kayınpederi ve en kıymetli dostu idi. Peygamberler hariç, bütün insanların en üstünü idi.]

Sırtüstü yatmak

Sual: (Sırtüstü yatmak Peygamberlerin âdeti) deniyor. Biz de öyle yatsak mahzuru olur mu?
CEVAP
Sırtüstü yatmak, bizim dinimizde mekruhtur. Yüzüstü yatmak, daha kerihtir. Sağ veya sola yatmalı. Hasta, rahat ettiği gibi yatar.

İmanda şüphe
Sual: İmanının devam edeceğinden şüphe etmek, küfür olur deniyor. Şüphe etmemek nasıl olur?
CEVAP
Ölünceye kadar imanım gitmeyecek diye karar vermektir. Bunda şüphe edilmez. İmansız ölebilirim diye korkmak, şüphe değildir, iman alametidir.

Tevbe edince günahlar affolur
Sual: Tevbe edilince, içki, zina gibi her günah affedilir mi?
CEVAP
Tevbe edilince, her günah affedilir. Affedilmeyen günah yoktur. En büyük günah şirktir, kâfirliktir. Kâfir bile Müslüman olunca, bütün günahları affolur.

Belaya sevinmek
Sual: Birine bela gelince sevinilirse, aynı belaya maruz kalacağı bildiriliyor. Fasıklara, kâfirlere sevinmek de, buna dahil mi?
CEVAP
Dahildir. Zâlimler, dahil değildir.

Dinde zorlama yoktur
Sual: (Dinde ikrah yoktur) ne demektir?
CEVAP
Dinde, zorlama yok demektir. Kâfir esir, Müslüman olmaya zorlanamaz demektir. Kâfir esir, isterse zimmi olabilir.

At eti yenir mi?
Sual: At eti, Şafii’de helal olduğuna göre, attan kurban kesmek caiz olmaz mı?
CEVAP
At etinin helal olması ayrı şey, kurban olması ayrı şeydir. Mesela ceylan, geyik ve zebra gibi hayvanlarla, hindi, ördek, balık gibi hayvanları da, yemek caizdir. Ama, hiç birisinden kurban olmaz. Kurban sadece, sığır, davar ve deveden olur. (Redd-ül muhtar)

Gözlükle namaz kılmak
Sual: Gözlükle namaz kılarken, burnum tam secdeye değmediğinden dolayı gözlüğümü çıkarmak zorunda kalıyorum. Abdest alırken de çıkarıyorum. Ama bazen koyduğum yeri unutuyorum, bazen de uygunsuz bir yere koyduğum için basılıp kırılıyor. Gözlüğün nereye konması uygun olur?
CEVAP
Gözlüğü, bir sapı dışarıda kalmak üzere göğsünüze gömleğin için konursa, göğüs yere değmediği için, hiçbir zarar gelmiyor. Yeri de belli olduğu için, aramak gerekmiyor.

https://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2013/11/urdunlu-alimden-cagri-muslumanlar-sakin-aldanmayin_m.jpghttps://www.islamisite.net/wp-content/uploads/2013/11/urdunlu-alimden-cagri-muslumanlar-sakin-aldanmayin_m-150x150.jpgmuslumangencİSLAMİ SOHBETdini sohbet,İlk Müslüman olan dört kişi kimdir,İlk Müslüman olan dört kişi kimlerdir,ilk müslümanlar kimlerdir,İSLAMİ BİLGİLER,iSlami Chat,İSLAMİ SOHBET,sohbet
  Sırası ile şunlardır: 1- Hazret-i Hadice validemiz 2- Hazret-i Ali 3- Hazret-i Zeyd bin Harise 4- Hazret-i Ebu Bekir Sıddık Sırtüstü yatmak Sual: (Sırtüstü yatmak Peygamberlerin âdeti) deniyor. Biz de öyle yatsak mahzuru olur mu? CEVAP Sırtüstü yatmak, bizim dinimizde mekruhtur. Yüzüstü yatmak, daha kerihtir. Sağ veya sola yatmalı. Hasta, rahat ettiği gibi...