logo2

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ
حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

Hz. PEYGAMBER (s.a.s) VE ÇOCUKLAR
Muhterem Mü’minler!
Peygamber Efendimiz (sav) Yüce Allah’ın (c.c.) rahmetinin bir eseridir. Nitekim Ayet-i kerimede şöyle buyurulmaktadır: “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir”.
Müminlere çok merhametli olan Peygamber Efendimizin çocuklara olan sevgisi de çok özeldi. Bu konuyla ilgili olarak Rasulullah (sav) “Çocuklarınıza hoş muamelede bulunun ve onları güzel terbiye edin” buyurmuştur.
Aziz Mü’minler!
Çocukların hayat suyunun sevgi olduğunu çok iyi bilen Peygamberimiz çocuklara büyük bir sevgi gösterirdi. Efendimiz “Çocuklara şefkat göstermeyen bizden değildir” buyurarak çocukların bu ihtiyacına dikkat çeker, anne-babaları çocuklarına karşı ilgi ve şefkate teşvik ederdi. Mescitte namaz kılarken torunları Hasan ve Hüseyin omuzlarına tırmanır o ise onlar inmeden secdeden kalkmazdı. Peygamberimiz çocukların ağlatılmamasını isterdi. “Kim ağlayan çocuğunu susturuncaya kadar gönlünü hoş tutarsa Cenab-ı Hak ona cennette memnun olacağı kadar nimet verir” buyurmuşlardır. Kendisi de çocuklar ağlamasınlar diye namazı kısa tutar, cematteki annelerin çocukları ile meşgul olmasına imkan hazırlardı.
Muhterem Cemaat!
Peygamber Efendimiz çocuklara beddua edilmesini izin vermezdi. Bu konuda şöyle buyurmuştur: “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah (c.c.) beddualarınızı kabul ediverir.”
Aziz Cemaat!
Efendimiz (sav) “Çocuğu olan, onunla çocuklaşsın.” Buyurmuştur. Kendisi de çocukların oyununa katılarak onlarla oynamış, koşu yarışı yapan çocuklarla yarışmıştır. Kazananı mükafat olarak devesine bindirmiş ve Medine sokaklarında gezdirmiştir.
Kardeşlerim!
Peygamberimiz, çocuklara asla kızmazdı, yanlışları uygun bir dil ile düzeltirdi. Peygamber Efendimiz (sav) çok zeki bir çocuk olan Enes’i pek severdi. Enes’in (ra) bize bildirdiğine göre kendisine “Oğulcuğum!” diye seslenir, onu hiç azarlamaz, dövmez, beğenmediği bir iş yapsa bile, “Bunu niçin yaptın?”demezdi. Zaman zaman ona “iki kulaklı” anlamında “Zül üzüneyin” diye takılırdı.
Değerli Cemaat!
Peygamberimiz (s.a.s) çocuklar arasında adaletli davranmak gerektiğini “Allah’tan korkunuz çocuklarınız arasında adaletli davranınız”. buyurarak bizlere hatırlatmıştır. Kimsesiz ve yetim çocuklara sahip çıkanları ise şöyle müjdelemiştir. “Yemesiyle içmesiyle ilgilenmek üzere yetime sahip çıkan müslümanı, affedilmeyecek bir günah işlemedikçe şüphesiz Allah cennete koyar.”
Muhterem Mü’minler!
Bu gün aynı zamanda idrak etmekte olduğumuz Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Milletimiz ve özelliklede çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.)hz muhammed s.a.v çocuk sevgisi,hz muhammed s.a.v çocuklara arkadas olması,hz muhammed s.a.v hayatı,Hz. PEYGAMBER (s.a.s) VE ÇOCUKLAR,HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.),islam,İSLAMİ SOHBET,islamiradyo,peygaberimizin hayatı
لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌHz. PEYGAMBER (s.a.s) VE ÇOCUKLAR Muhterem Mü’minler! Peygamber Efendimiz (sav) Yüce Allah’ın (c.c.) rahmetinin bir eseridir. Nitekim Ayet-i kerimede şöyle buyurulmaktadır: “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok...