BismihiTeala

Zelzele, yer sarsıntısı Yerin altının hareketliliği diğer deyimle sürekli hareket halinde olan enerjinin birikmesiyle fay hatlarında dışa vurumu .Hele hele kimi zaman zeminin altındaki bu levhaların itme, sürtünme kuvveti sonucu sok dalgaların gazaba gelmesiyle; yerin üstündeki canlı ve cansızları ciddi anlamda etkileyen hadise…

Yer ve zaman yönünde sürprizlere gebe olan bu hadise ciddi ölümlere, yıkımlara, kayıplara, travmalara sebebiyet vermektedir. Bazen uyku halinde, bazen ayıkken; kimi zaman geceleyin ansızın, kimi zaman güpegündüz saatlerinde. Elbette irili ufaklı zelzele yamayanların ruh haline baðlý olarak tarifi zor anlar yaşadığı bilinen bir gerçektir.

Ne diyelim yazınsal hakikatler değişmez. Yazılan bozulmaz. Kaza kadere iman denen imanın rüknü vardır. Dolaysıyla basta iman edeceksin ki musibete karsi direnç, mukavemet gücü bulabilesin. Aksi takdirde vesvese ve kuruntular zihni, kalbi felakete götürür!

 

Bu kez zemin Elâzığ’da hiddete geldi. Yeryüzünün ziþuur sahibi insanýn uyanık olduğu saatte.Kis mevsiminde Havaların bu aralar ayaz, kuru soğukların etkili olduğu zemheride.

Genelde insanların kapalý mekânlarda olduðu anda Şoke ugradigi alisa gelmişliğin çok disinda bir hal yaşadı. Çigliklar, gayri ihtiyari sesler, sersemce tavırlar, bagirislar vs. aslında bu reflekssel tutumlar insan acziyetinin tipik bir portresi!

 

Uzun uzun tasit kuyruklari, korna sesleri, ambulansların siren sesler Kaçislar, korku dolu haller sanki ölümden kaçarcasına yapılardan uzaklaşmalar! Sanki dün bu yapıları inşa etmek için yarışan  kendisi değilmişçesine!.. Bu cansız binaların içerisine eşyanın en konforlusunu, en lüksünü dizayn eden kendisi değilmişçesine!.. Yani acizliğimize bir kez daha þahit olduk, tematik halle..!

Elbette zelzele büyük bir musibet ve tabii bir afettir. Zahiri sebepler, fay hatları belki bilimsel alanlardır fakat en önemlisi mana boyutudur. Acizi yetimizin, firavunlaşan nefsimizin deva bulamayýþýný, dev aynasında gördüğümüz egomuzun; ilahi ikaz karşısında bir hiç olduğu resmi görmezden gelemeyiz. İnşallah uyanisimiza vesile olsun

Zaten İslam âlimleri eger bireyde inanç, yakin varsa bu tür felaketlerden ötürü maddi yönden oluşabilecek kayýplarýn sadaka hükmüne geçeceğini hatta masumların şehadet mertebesine geçeceğini beyan ediyorlar.

Velhasıl asil musibetlerden ibret ve ders alindi mi, ukba için tedbir alinmis olur. Bu da asil kurtuluşumuz için yegâne reçetedir.

Belki de hafızalarda hiç silinmeyecek olan kare; bir babanın, baba şefkatiyle iki oglunu kolları arasına alıp, gücük altında ebediyete göç etmesi olacaktır.

Bu musibette ölenlere rahmet, yaralılara acil sifalar, dilerim. Aziz Elâzığ halkına büyük geçmişler olsun.

Kalın sağlıcakla…..Yazan:Temren

muslumangencDİNİ GÜNDEMGENELİSLAMİ SOHBETelazig deprem,Elazığ Depreminde yaşananlar,İSLAMİ SOHBET,zelzele elazig deprem
BismihiTeala Zelzele, yer sarsıntısı Yerin altının hareketliliği diğer deyimle sürekli hareket halinde olan enerjinin birikmesiyle fay hatlarında dışa vurumu .Hele hele kimi zaman zeminin altındaki bu levhaların itme, sürtünme kuvveti sonucu sok dalgaların gazaba gelmesiyle; yerin üstündeki canlı ve cansızları ciddi anlamda etkileyen hadise... Yer ve zaman yönünde sürprizlere gebe olan...