Çocukların yatakları ne zaman ayrılır?
Allah Resulü buyuruyor:

“… on yaşına basınca yataklarını ayırınız”

Ebu Rafi’den gelen bir rivayette Allah Resulünün vefatından sonra kılıcının kabzasında bulunan bir sahifede besmeleden sonra şöyle yazılı idi:

“Yedi yaşındaki oğlan ve kız çocuklarının, oğlan ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın.”

İmam-ı Nevevi bu farklı rivayetleri birleştirerek şöyle der:

“Kız ve erkek çocuklar on yaşına basınca onların  yataklarını anne, baba, kız ve oğlan kardeşlerinin yataklarından ayırmak vaciptir.”

Yani yedi yaşından itibaren ayırmaya başlanır, on yaşında yatakları ayırmak vacip olur.

Çoğunlukta olan görüşe göre çocukların yataklarını ayırma yaşı yedidir. Aliyyu’l Kâri:

“Çocuk yedi yaşında annesinin, kız kardeşinin ve diğerlerinin yatağından uzaklaştırılır. Zira bu yaş onun cinsel duygularının geliştiği yaştır”

İmam Malik’e

“Bu ayırmadan maksat erkeklerle kızlar mı?”şeklinde bir soru sorulunca “evet” demiştir.

islami sohbet

Ancak İmam Nevevi, on yaşından sonra erkeğin erkekle, kadının kadınla aynı yatakta yatmalarının asla caiz olmadığını söylemiştir.

Bütün bu kaynaklardan şu neticeye varabiliriz:

Erkeklerle kızların yatağını yedi yaşında, kızların kendi aralarında, erkeklerin kendi aralarında yataklarını on yaşında ayırmak gerekir.

Hele günümüzde….

Çocukların yatakları ne zaman ayrılırİSLAMİ SOHBETÇocukların yatakları ne zaman ayrılır | islami site,dini sohbet,islami radyo,İSLAMİ SOHBET,Maltepe pazarı
  Çocukların yatakları ne zaman ayrılır? Allah Resulü buyuruyor: '... on yaşına basınca yataklarını ayırınız' Ebu Rafi'den gelen bir rivayette Allah Resulünün vefatından sonra kılıcının kabzasında bulunan bir sahifede besmeleden sonra şöyle yazılı idi: 'Yedi yaşındaki oğlan ve kız çocuklarının, oğlan ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın.' İmam-ı Nevevi bu farklı rivayetleri birleştirerek şöyle der: 'Kız ve...