Gül Bahçesine Girenler Gül Olmasalar da Gül Kokarlar

Gül sevginin tacıdır. her  bahar bir gün gül taçlanır. O gül ki Muhammet’i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice üç aylar..

İslam’ın nurlu yüzü kalbinize dolsun, makamınız cennet, Hz. Muhammed komşunuz olsun. Günlerinize mutluluk gönlünüze saadet dolsun. Üç aylarınız mübarek olsun.

Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize , sıcaklığı yuvamıza dolsun. Üç aylarınız mübarek olsun.Halk arasında ”Üç Aylar” diye adlandırılan Recep,Şaban ve Ramazan ayları,Yüce Rabbim ruhumıza ikram ettiği fazileti ve feyizli zaman biçimidir. Her Müslüman’ın üzerine vazife olan Ramazan ayı dışında Recep ve Şaban ayının pazartesi ve perşembe günleri oruç tutulması Peygamber Efendimiz (s.a.s.)sünneti olduğundan çok sevaptır.

Üç Ayların Fazileti  Ey hak Yolcusu! Müslümanlar arasında üç aylar deyimi;Recep,Şa’ban ve Ramazan aylarına verilmiş özel bir isimdir.Üç aylar deyince bir müslümanın aklına ilk gelen Recep,Şa’ban ve Ramazan-nı Şerif ayları gelir.Bir müslümanın bu bereketli ayların önemini kavrayip onlara gereken degeri verdiği zaman dünya ve ahiretini ihya etmiş olur demektir.Sevgili Peygamberimizin şu mübarek duasında bu incelikleri kavramak mümkündür. Yüce Pegamberimiz(Aleyhisselatü vesselam) Efendimiz,mübarek Recep ayı girdiği zaman şu mubarek dıasını çoğalttırır (arttırır)dı:

Okunuşu:” Allahümme barik lena fi Recep ve Şa’bane ve belliğna.Ramazan.

”Manası:Allah’ım !Bizim için Recep ve Şa’ban aylarını bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır”buyururlardı.

Üç aylar veya Mübarek üç aylar,Hicri  takvim’de Mukaddes olan Recep,Şaban  ve Ramazan aylarıdır Faziletli satıldığı  için ibedatler artırılır,günahlardan arınma tövbenin daha çok edildiği günler en azından saygıdan dolayı  samimidir ve  Ramazan ayina hazırlık yapılır. Üç aylar da bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı ve mumkunse okuyan kişileri dinlemelidir yani bu günleri ibadetle degerlendirelim ki, bereketlenmiş,ahiret hayatımız için azık biriktirmiş oluruz. Bu mübarek üç ay boyunca Efendimize salat ve selamlar getirmeliyiz  ve O’nun şefaati ümit  edilmelidir .Allah’a olan bağlılık duygularımız  kuvvetlendirilmelidir Bu ay boyunca.Aklınıza gelen güzel şeyleri duaya dökün. Bakarsınız yol olur. niyet olur. nasip olur hallolur. Bu güzel aylarda dualarda buluşmak dileğiyle…

Bin damla serpilsin yüreğimize  bin tatlı mutluluk dolsun günlerimize  bin bir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü dualarımiz kabul olsun, Üç aylarımız mübarek olsun. İnşallah.

İlahi esintilerin kalpleri okşadığı bir anın bir asra bedel olduğu bu aylarda dualarda birleşmek dileğiyle. Üç aylarınız mübarek olsun.İslamisite.net

İnsan toplu yaşadığı günlerde farklılıklar olmazsa, belli alışkanlıklarıyla hayatı sürdürür. Fakat alışkanlıklarının dışında ve farklı bdurumlarla karşılaşırsa kendine bir öteki düzen verir. İşte idrak ettiğimiz üç aylar ve bu aylar içerisinde bulunan mübarek geceler. müslümanların hayatındaki mubarek gün ve geceler arasında fazlasıyla sevap kazanacağı kıymetli zaman dilimidir. Unutulmamalıdır ki insan bu dünyada nasıl yaşamışsa kıyamet gününde Allah’ın huzuruna dünyada işledikleriyle birlikte varacaktır. Götürdükleri iyi ise sevinip mesrür olacak kötü ise pişmanlık duraya mahcup olacaktır. Ancak bu mahcubiyetin orada faydası da olmayacaktır. Bu konuda Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurulur. “Ey iman edenler! Allah’tan korkun, herkes yarına ne hazırladığına bir baksın; Allah’tan sakının çünkü Allah, işlediklerinizden haberdardır.Islamisitesi.net.

Ey Cennet Yolcusu!

Ey Allah  diyen kardeş! bu yazdığım konuda üç ayların önemini bu fırsatı kaçırmamamızı anlatmaya birazcık daha söz edeceğim.Allah Teala,mümin -müslüman kullarını affetmek için sebepler,(vesileler)bahaneler,aylar,günler mevsimler geceler,saatler ve dakikalar halk etmiş(yaratmıştır).Yüce Allah,bazı günleri geceleri bazı günlerden üstün ve faziletli kılmış.Bazı geceleri bazı gecelerden daha değerli ve kıymetli yaratmış ve zamanlarıda,bazı zamanlardan üstün ve degerli kılmıştır. Bütün bu hitmek ve incelikleri,bu gizli durumları biz kullarının menfaatlanmaları(yararlanmamız)için yapmıştır.

Mübarek Üç Aylar. Yaratıcımıza ailemize cocuklarımıza milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Aramızdaki çekişmeleri tefrika ve ihtilafları, şahsi menfaat hesaplarını ve basit düşünce farklılıklarını bertaraf etmeli; her zamandan daha çök muhtaç olduğumuz ve yüçe Dinimizin bizden ısrarla istediği; barış,hoşgörü kardeşlik birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.Çocuklarımıza sütle birlikte Kuran’dan öğütler verin Boyları büyürken,kalpleri ve bakış açıları da büyüsün.

Üç aylara gireceğimiz bu gece bizlerin yalvarış ve yakarışlarımızın duydugu bu gece , Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından,Merhametinden,iyiliğinden bol bol yararlanacağımız  umut,huzur, sağlık bol rızık ve müjde gecesidir.İslamın nurlu yüzü Klabimize dolsun İnşaallah.

Recep Ayının Başlangıcı Üç ayların ilk ayı olan  Recep ayı,13 Şubat Cumartesi günü Başlamaktadır .ilk Mübarek gecesi olan Regaip Kandili 18 Şubat Perşembe günü gerçekleşecektir.Allah Bütün Din kardeşlerime Kismet eylesin.

İslami sohbet platformu olarak Üç Aylar konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, yazarınız ben EzeL hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

EzeLİSLAMİ SOHBET
Gül Bahçesine Girenler Gül Olmasalar da Gül Kokarlar Gül sevginin tacıdır. her  bahar bir gün gül taçlanır. O gül ki Muhammet'i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice üç aylar.. İslam'ın nurlu yüzü kalbinize dolsun, makamınız cennet, Hz. Muhammed komşunuz olsun. Günlerinize mutluluk gönlünüze saadet dolsun. Üç aylarınız...