119 ER OLAN EKMEGiNi TASTAN ÇIKARIR: Çalisan, becerikli ve azimli kimse, en zor sartlarda bile geçimini temin eder.
118 SÖZ GÜMÜSSE SÜKUT ALTINDIR: Konusma da, susma da yerinde olmalidir. Bazan öyle anlar olur ki susup dinlemek bizi daha karli çikarir. Zira, genellikle çok konusmak, insanlari daha zararli sonuçlara götürür. Bu asiri konusma aninda, insan kendini kontrol edemeyip hatali bir söz söyleyebilir. Bu da aleyhine olur. Onun için insan yerinde konusup yerinde susmayi bilmelidir. Ancak susmak, dinlemek gene de konusmaktan çok iyidir. Susmayi bilmek kisi için bir erdemdir. Çünkü dinleyen pot kirmaz, kazançli çikar. Ama konusan her zaman potlar kirar.
117 SiNEGi BALLA TUTMAK, SiRKE iLE AVLAMAKTAN DAHA KOLAYDIR. (igiliz atasözü)
116 GAFiL ÇOBANA, DAG TAS KURT KESiLiR: Yolunu yöntemini bilmeyen, düsüncesiz kisiler daima zorluklar ve engellerle karsilasirlar.
115 BÜLBÜLÜ ALTIN KAFESE KOYMUSLAR, AH VATANIM DEMiS: Vatan sevgisi çok güzel bir sekilde dile getiriliyor. Insan, yurdunu, vatanini herseyden çok sever. Bu sevgi her türlü sevgiden daha üstündür. Dünyanin neresine gidilirse gidilsin, en güzel sekilde vakit de geçirilse, en iyi kaliteli yerlerde de kalinsa insan gene kendi yurdunu, kendi insanini ve aliskanliklarini arar.
114 SONA KALAN DONA KALIR: Yapilacak bir isi hemen yapmayip, geciktiren kisi zarar eder.
113 SAGIR BiR KOCA iLE KÖR BiR KADIN, MUTLU BiR ÇiFTTiR. (Danimarka atasözü)
112 SADECE KATIR AiLESiNi iNKAR EDER. (Tunus atasözü)
111 BÜYÜK SELLER KÜÇÜK KAYNAKLARDAN MEYDANA GELiR. (ingiliz atasözü)
110 KESESiNDE PARA BULUNMAYANIN DiLiNiN UCUNDA BAL BULUNMALI.(Fransiz atasözü)
109 ZAMAN YUVARLANIP GiDERKEN, BiZi DE BERABERiNDE YUVARLAR. (Latin atasözü)
108 GELEN GiDENi ARATIR.
107 GÖRMEDiGiN BiR SEYi iÇME, OKUMADIGIN BiR SEYi iMZALAMA. (ispanyol atasözü)
106 HAYDAN GELEN HUYA GiDER: Emek vermeden, alin teri dökmeden, havadan gelen seylerin degeri bilinmez, kolay harcanir.
105 EDEBi EDEPSiZDEN ÖGREN.
104 ADAM DOSTLARINDAN BELLiDiR.
103 BiR MUSiBET BiN NASiHATTEN iYiDiR.
102 ESEGE ALTIN SEMER VURSALAR, YiNE ESEKTiR: Degeri olmayan kisilere ne yapilirsa yapilsin kisilikleri degisemez. Ahlak ve huy olarak insan eger kötü yaratilmissa ne yapilirsa yapilsin, nelere sahip olursa olsun, bu ahlaklarindan uzaklasamaz. En güzel, en pahali giysiler de giyse, en konforlu yerlerde de otursa hiç bir sey onu degistiremez. Ayni degersiz ruh ve karakteri tasir.
101 AK GÜN AGARTIR, KARA GÜN KARARTIR: SIKINTILI günlerimizde hiç bir seyi iyi bir gözle göremeyiz.
100 GARiP KUSUN YUVASINI ALLAH YAPAR: ALLAH kimsesizlerin koruyucusu, yardimcisidir. insan sikintida ve dertteyse, yaninda pek kimse kalmaz. Yardim elini uzatacak kisi kalmamistir. Böyle anlarda tanridan ümit kesilmez. ALLAH her sikintiya düsenin yardimcisidir. Ne var ki dürüstlük ve çaliskanliktan ayrilmamak gerekir. Kendine güven duygusu hiç bir zaman yitirilmemelidir.
99 iSTEN ARTMAZ, DiSTEN ARTAR.
98 KABAHAT SAMUR KÜRK OLSA KiMSE SIRTINA ALMAZ: insan suçlu da olsa, o suçu kabullenmeye yanasmaz. Herkes her iste hep kendini hakli görür. Suçu hep baskalarina yükler. Hersey kendi aleyhinde de olsa suçu, kabahati kabullenmek istemez. Çünkü, kabahat insani toplum içinde zor durumda birakir. Zor durumda kalmayi da kimse istemez. Bu kabahatler bazan, çikarlarimizi oksayacak sekilde olabilir, ancak sonunda gene zararli çikariz. Bize çikar saglayacak olsa da ilerde suçlanmayi göze almamaliyiz. Toplumda kinanacak davranislardan kaçinmaliyiz, herkesle iyi geçinmeliyiz.
97 NE EKERSEN ONU BiÇERSiN: Kisi iyilik yaparsa iyilik, kötülük yaparsa kötülük bulur.
96 SU TESTiSi SU YOLUNDA KIRILIR: Kötü is yapanlar, o kötü is için hizmet verenler, mutlaka o ugurda can verirler.
95 TESBiHTE HATA OLMAZ: Yeri geldigi zaman, bir anlatima daha etkili bir hava vermek için hosa gitmeyen bir benzetme yapilsa dahi bunu saygisiz bir davranis olarak kabul etmemek gerekir. Bundan alinmak dogru olmaz.
94 iÇME NAMERT ELiNDEN SU, ABI HAYAT OLSA DA: Kötü kimselerle ne pahasina olursa olsun is birligi yapma, çikarin ne olursa olsun onlardan fayda umma.
93 YARIM HEKiM CANDAN ADER, YARIM HOCA DiNDEN EDER: Bir isi erbabina, bilene yaptirilmaz ise çok zararli sonuçlar verir.
92 TÜKÜRDÜGÜN ELi ÖPME: Önceden asagiladigin kimseyi sonradan kabullenip dalkavukluk etme.
91 MiNAREYi ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR: Yolsuz is yapanlar suçunun ortaya çikmamasi için gerekli önlemleri alirlar. Toplum içinde çesitli huy ve karakterde insanlar vardir. Herkes dürüst ve namuslu degildir. Daha fazla kazanmak için her türlü yolu, yasal olmayan yollari dahi dener. Akil ve yeteneklerini yasa ve ahlak disi hareketlerinde ustaca kullanir. Kendini ele verecek hiç bir delil birakmaz. Sorumluluk altinda kalmaz. Fakat herseye ragmen günün birinde mutlaka kendini ele verecektir. En azindan vicdani hiç bir zaman rahat olmayacaktir. insan için en önemli sey ise vicdani rahat, huzur ve mutluluk dolu bir yasamdir. Dogruluktan hiç bir zaman sasmamak gerekir.
90 SEYTANLA KABAK EKENiN KABAK BASINA PATLAR: Kurnaz ve hileci kimse ile ortaklik eden kimse, hilenin en büyük kurbani olur. Seytan, hile, kurnazlik ve kötülügün simgesi olarak kabul edilir. insanlarin arsinda da böyle akli ve kalbi her an kötülükle dolu olan kimselere de seytan ruhlu deriz. Böyle insanlar daima baskalarina kötülük yapip onlarin zararlarina çalisirlar. Hiç bir zaman iyilik düsünmezler. Böyleleri genellikle niyetlerini gizli tutarlar, hislerini açiga vurmazlar. Onun için taninmalari da çok zor olur. iyi tanimadigimiz ya da pek güvenemedigimiz kisilerle isbirligi kesinlikle yapmamaliyiz. Zira böyle insanlarla isbirligi yapmak, ondaki her türlü kötülüge ortak olmak demektir. Bu tip insanlarin daima zararlari büyük olur. Onlar kendileri yakalarini kolaylikla kurtarirlar ama en büyük zarari onlarla isbirligi yapanlar görür.
89 YALANCININ EVi YANMIS KiMSE iNANMAMIS: Yalan söylemeyi aliskanlik haline getiren kisinin, artik dogru bile söylese hiç bir sözüne güvenilmez. Yalancilik son derece kötü bir huydur. Er veya geç ortaya çikar, söyleyeni de çok zor durumlarda birakir. Bazi kimseler yalan söylemeye öylesine alismislardir ki, hiç geregi olmadigi halde gene de yalan söyleyip bundan zevk alirlar. insan atrafindakilere bir kere yalan söylemeye görsün, artik adi daima yalanciya çikacaktir. Kimse kendisini ciddiye almayacak, hatta her zaman alay konusu olacaktir. isin en aci yani ise, bu yalanci insanin bile dogruyu söylemesi gereken anlar olacaktir. iste o zaman hiç kimse kendisini ciddiye almayacak, hiç bir sözüne inanmayacaktir. Kimseden bir yardim görmedigi için de son derece zararli çikacaktir. Kendimizi böyle durumlara düsürmek istemiyorsak, hiç bir sekilde yalan söylememeliyiz.
88 SAFA iLE YENEN CEFA iLE KAZANILIR: Güle oynaya yedigimiz yemekler, türlü SIKINTILARLA, ter dökerek kazanilir.
87 ÇOK TAS KALDIRAN YA YILANA UGRAR YA ÇiYANA: Her ise burnunu sokan kimse türlü belaya ugrar.
86 AGACA DAYANMA KURUR; iNSANA GÜVENME ÖLÜR: Hayatta insan önce kendine güvenmelidir. Herhangi birine güvenmek, dayanmak dogru degildir. Çünkü, günün birinde o dayanilan, güvenilen seyi kaybetmek ihtimali vardir.
85 PERSEMBENiN GELiSi ÇARSAMBADAN BELLiDiR: Bir isin sonunun, nasil olacagi, gidisinden belli olur. Bazi islerimizin sonunun nasil olacagini, olumlu sonuç alip alinamayacagi bazi belirtilerden anlasilabilir. Baslarken kötü bazi belirtiler olabilir. Bu is kötü basladi diye kötü bitmesi gerekmez. ilk anin karamsarligina kapilmadan sonuca umutla bakmak gerekir. Önemli olan olumlu ya da olumsuz belirtileri iyi degerlendirerek amaca ulasmaya çalisilmalidir.
84 BiR EVDE iKi HORUZ OLUNCA SABAH ZOR OLUR: Zit düsüncede iki kisinin bulundugu evde huzur bulmak zordur.
83 DÜNYA ÖLÜMLÜ, GÜN AKSAMLI.
82 YALANI DiNLEMEK SÖYLEMEKTEN GÜÇTÜR.
81 YALAN iLE iMAN BiR YERDE DURMAZ.
80 ADAM ADAMA YÜK DEGiL, CAN GÖVDEYE MÜLK DEGiL: insan sonunu düsünerek, birbirine yardim etmeli. insanlar toplum içersinde yasarlar. Bu tür bir yasam ise karsilikli yardim ve anlayis gerektirir. Kisiler bencil davranip, yalniz kendilerini düsünürlerse, toplum kurallari bozulur ve yasanmaz hale gelir. Toplumsal yanimizin en belirgin özelligi yardimlasma olmalidir. Bugün benim ihtiyacim oldugunda bana yardima kosan birine yarin ben yardim etmek için kosarim. Nasil canimiz vücudumuza misafirse, yani nasil olsa bir gün öleceksek, birbirimize iyi davranmali, ihtiyaci oldugunda yardimina kosmali ve bu yardimlasmayi da hiç bir zaman yük olarak kabul etmemeliyiz.
79 GÖNÜL YIKAN TANRIYA ERMEZ: Kirici, insanlari incitici kisi, Tanri yaninnda da makbul degildir. iyi insan degildir.
78 KONAN GÖÇER GELEN GEÇER: Dünyada hiç bir sey sürekli ve kalici degildir.
77 KÖPEKSiZ KÖYE KURT iNER: Sahibi, düzeni ve disiplini olmayan yerde kisa zamanda kötü niyetli, çikarcilar türer.
76 SiRKESiNi SARMISAGINI SAYAN PAÇAYI YiYEMEZ: Küçük sakincalarini düsünerek bir ise girismeyen kisi, o isin kazançlarindan yoksun kalir.
75 KiMSE YOGURDUM EKSi DEMEZ: insanlarin büyük bir çogunlugu hep kendilerine ait olan seyleri ya da kendi yaptiklari seyleri begenirler.
74 ÇOK SEY DÜSÜN BiR SEY YAP.
73 ASILMAK iÇiN DOGANLAR SUDA BOGULARAK ÖLMEZLER.
72 GÜLMEKLE KAYBEDiLEN SEY AGLAMAKLA ELDE EDiLMEZ.
71 GÜZELLiK BAKAN KiMSENiN GÖZÜNDEDiR.
70 iHTiYACIN OLMAYAN BiR SEYi KAÇA ALIRSAN AL PAHALIDIR.
69 PASLANMAKTANSA YIPRANMAK DAHA iYiDiR.
68 ZARARIN NERESiNDEN DÖNÜLSE KARDIR: Sürüp giden zararli bir isten ne kadar erken vazgeçersek, daha sonra ugrayacagimiz zarari o kadar azaltmis, sonuç olarak da o kadar kar etmis oluruz.
67 RAGBET GÜZEL iLE ZENGiNEDiR: Güzellerle zenginler her zaman itibarlidir.
66 NE OLDUM DEMEMELi NE OLACAGIM DEMELi: insan içinde bulundugu mevki ve varlik ile övünmemeli, sonunda kimin ne hallere düsecegi bilinmez.
65 YAVUZ HIRSIZ EV SAHiBiNi BASTIRIR: Suçlu olan kimse, sarlatan ve edepsizse zarar verdigi kisiyi susturdugu gibi onu suçlu bile çikarabilir.
64 EL YUMRUGU YEMEYEN KENDi YUMRUGUNU BATMAN TASI SANIR.
63 AÇ iLE DOST OLMA: Aç olan kimselerle arkadaslik etmek insani çesitli belalara sokar.
62 DEVEKUSU YÜKE GELiNCE KUSUM, UÇMAYA GELiNCE DEVEYiM DER: Sorumluluk duygusu tasimayan kimseler için her ise bir bahane bulmak kolaydir.
61 DEVE BOYNUZ UMARKEN KULAKTAN OLMUS: Bazi insanlar aç gözlü olurlar, daima daha fazlasini isterler. Bu yüzden de çesitli felaketlere ugramaktan kurtulamazlar. Olgun ve tok gözlü insanlar hiç bir zaman hakkindan fazlasini istemezler, ona razi olurlar. Aç gözlü olani ise doyurmak mümkün degildir.
60 UCUZ ALAN PAHALI ALIR: Ucuz mal genellikle kötü maldir. Çabucak kullanilamaz duruma gelir. Yenisini almak gerekir. Bundan dolayi daha pahaliya mal olur.
59 OLACAKLA ÖLECEGE ÇARE BULUNMAZ: Ölüm ve kader emri degistirilemez. Öyle olaylar vardirki; bilim ve teknik ne kadar ilerlemis olsa da onlara çare bulmak ya da olmalarini önlemek imkansizdir. iste buna kader deriz. insan zekasi da teknikte kadere çare bulamamistir. Fakat herseyi de kadere birakip yilginlik göstermemek gerekir. Yasamla savasip çalismamiz gerekir.
58 KANAAT GiBi DEVLET OLMAZ: Çogu insanlar en büyük mutlulugun ve refahin bir çok seylere sahip olma, mal mülk edinme oldugunu sanirlar. Oysa insani gerçekten mutlu kilan en büyük sir, elinde bulunan herseyle yetinmesini bilmesidir.
57 ÇOK BiLEN ÇOK YANILIR: insanin herseyi bildigini iddia etmesi son derece yanlistir.
56 iLERi DOGRU GiTMEYEN, GERiLEDiGiNi BiLMELiDiR. (Alman atasözü)
55 YALANCI HiÇ KiMSEYE iNANMAZ. (ibrani atasözü)
54 BiR SEYi KIRMAKTANSA, ONU BÜKMEK DAHA iYiDiR. (iskoç atasözü)
53 ELBiSEDE EN YENiSi, ARKADASLARDA EN ESKiSi EN iYiSiDiR. (Çin atasözü)
52 NE DiLERSEN ESiNE O GELiR BASINA: insan daima iyi niyetli olmalidir. Baskalari için iyi seyler düsünen iyilik, kötülük düsünen kötülük bulur.
51 NAMERT YAPDIGI iSi BASA KALKAR: Yaptigi iyiligi ikide birde karsisindakinin yüzüne vuran kimse iyi ahlak sahibi degildir.
50 AGAÇ, MEYVESi OLUNCA BASINI ASAGI SALAR: Bilgili, erdemli kisiler, hosgörülü ve alçak gönüllü olurlar.
49 Atalarimiz, “KENDiNi SEN ÖVME, BIRAK DA BASKALARI ÖVSÜN” demisler. Biz de bugün öyle yapalim. Ecdadimiz OSMANLI’nin nezaketini yabancilarin agzindan nakletmeye çalisalim. Bir gün Dogu hayrani, istanbul sevdalisi ve Türk dostu Fransiz yazar Pierre Loti’ye sormuslar : -TÜRKLER’i NEDEN BU KADAR ÇOK SEViYORSUN? Cevap vermis: – ÇÜNKÜ ONLARI iYi TANIYORUM. TÜRKLER DOGU’NUN EN TEMiZ, EN DÜRÜST, EN NAMUSLU MiLLETiDiR.
48 GARiBE BiR SELAM BiN ALTIN DEGER.
47 EVLENENLE EV YAPANIN ALLAH YARDIMCISIDIR.
46 DOSTUN ATTIGI TAS BAS YARMAZ: Dostlarimizin bizim iyiligimiz için söyledigi sözler, bizleri üzmez, kirmaz.
45 EV ALMA KOMSU AL: iyi komsulugun her yönden degeri büyüktür.
44 GÜLME KOMSUNA GELiR BASINA: Baskasinin içinde bulundugu zor durumla alay edilmemeli.
43 iKi KARPUZ BiR KOLTUGA SIGMAZ: insan iki seyi birden istenildigi gibi yapamaz.
42 YÜZÜ GÜZEL OLANIN HUYU DA GÜZEL OLUR: insanin yüzü içinin aynasidir. Gülen bir yüz her zaman güzeldir. Güler yüz, hos görülü, iyi niyetli egilimli temiz yürekli kisilerde bulunur.
41 BOS ÇUVAL AYAKTA DURMAZ: insani çevresine karsi saygin kilan, ondaki manevi degerlerdir.
40 AL MALIN iYiSiNi ÇEKME KAYGISINI.
39 DOST YÜZÜNDEN, DÜSMAN GÖZÜNDEN BELLi OLUR.
38 EL iÇiN KUYU KAZAN EVVELA KENDi DÜSER.
37 DEMiR NEMDEN, iNSAN GAMDAN ÇÜRÜR.
36 ÇOK KONUSAN ÇOK YANILIR.
35 HER iSTE BiR HAYIR VARDIR.
34 BiR SELAM BiN HATIR YAPAR.
33 ASLINI SAKLAYAN (iNKAR EDEN) HARAMZADEDiR.
32 ALLAH SAG ELi SOL ELE MUHTAÇ ETMESiN.
31 AKILSIZ BASIN ZAHMETiNi AYAKLAR ÇEKER.
30 AKACAK KAN DAMARDA DURMAZ: Ne kadar önlem alirsak alalim, is olacagina varir.
29 AGIR TASI NE SEL ALIR, NE YEL: Agirbasli, saglam karakterli ve bilgili insanlari kolay kolay hiç bir sey yikamaz.
28 FAKiR DOST ÇABUK UNUTULUR.
27 YOKSUL TAVUK YERSE, YA KENDi HASTADIR, YA TAVUK.
26 AKILLI, EDEBi EDEPSiZDEN ÖGRENiR.
25 KATIRIN ARDINDAN GiTME, ZiRA BABASI ESEKTiR.
24 BAKMAKLA USTA OLUNSA, KÖPEKLER KASAP OLURDU.
23 ELE UYAN ESiNi BOSAR: Baskalarinin sözüyle hareket edenler, daima yanlislik yaparlar, tamiri imkansiz durumlara düserler.
22 KiSi ARKADASINDAN AZAR: Arkadas seçiminde çok dikkat etmek gerekir. Kötü arkadas insani kötü yola sürükler.
21 AKILLARI PAZARA ÇIKARTMISLAR, YiNE HERKES KENDi AKLINI ALMIS.
20 ÜÇ KiSiNiN BiLDiGiNi, BÜTÜN KÖY BiLiYOR DEMEKTiR. (Alman atasözü)
19 SIHHATLI OLAN HERSEY iSTER, HASTA OLAN SIHHAT iSTER.
18 OGLAN DAYIYA, KIZ HALAYA ÇEKER: Genel olarak erkek çocuklari huy ve ahlak bakimindan dayiya, kiz çocuklar halaya benzerler.
17 SORMA KiSiNiN ASLINI SOHBETiNDEN BELLiDiR: Bir insanin nasil bir insan oldugu konusmasindan bellidir.
16 TAS DÜSTÜGÜ YERDE AGIRDIR: Herkes kendi çevresinde degerlidir.
15 UCUZ ETiN ÇORBASINI iT iÇER.
14 YATANIN YÜRÜYENE BORCU VARDIR.
13 TAS ATANA EKMEK AT: Kötülük yapana kötülükle karsilik verme, iyilik yap ki utansin.
12 VAKiT iNSANA HERSEYi ÖGRETiR.
11 ZENGiNiN HOROZU BiLE YUMURTLAR: Varlikli kimseler her iste kar yolunu bilirler.
10 YILANA YUMUSAK DiYE EL SUNMA: Yumusak davranan herkeze sokulmak dogru degildir. Çünkü düsmanin en tehlikelisi tatli dilli ve yumusak huylu olanidir.
09 KENDiNDEN BÜYÜGE DANISMAYINCA iS GÖRME.
08 HADDiNi BiLMEYENE BiLDiRiRLER.
07 DÜNYA MALI DÜNYADA KALIR: insan kazandiklarini kendine ve yakinlarina harcayarak dünyada rahat ve huzurlu yasamali.
06 DOST iLE YE iÇ, ALISVERiS ETME: çikar dugulari en iyi dostluklari bile bozabilir.
05 ALET iSLER, EL ÖVÜNÜR: Herhangi bir araci daha iyi kullandigi için kisi, bununla övünmekle haklidir.
04 KESEYE DANIS PAZARLIGA SONRA GiRiS.
03 KADININ BiRi ALA, iKiSi BELADIR.
02 KADERE iMAN EDEN KEDERDEN EMiN OLUR.
01 KADIN ERKEGiN ESi EViN GÜNESiDiR.

ATASÖZLERİAile ve Sağlık,Atasozleri,Atasozleri indir,Atasozleri yazıları,Dini Chat,DİNİ HİKAYELER,dini sohbet,islam,iSlami Chat,iSlami Haberler,iSlami Rüya Tabirleri,islami site,Islami Sohbet Platformu,iSlami Sohbetler,islamisohbet,Peygamberler Tarihi ve Hayatı
119 ER OLAN EKMEGiNi TASTAN ÇIKARIR: Çalisan, becerikli ve azimli kimse, en zor sartlarda bile geçimini temin eder. 118 SÖZ GÜMÜSSE SÜKUT ALTINDIR: Konusma da, susma da yerinde olmalidir. Bazan öyle anlar olur ki susup dinlemek bizi daha karli çikarir. Zira, genellikle çok konusmak, insanlari daha zararli sonuçlara götürür....