k_baris_2744_DSC08551besmele

Urfada bulunan balıklı gölün bir çok hikayesi vardır. Hepsinin sonunda Hz. İbrahimin atıldığı ateş suya dönüşür ve odunlarda balık olur. O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. Allahın Dostu anlamına gelen bu isim Hz. İbrahimin kutsallığını yansımaktadır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.
İbrahim için ağlayan Nemrutun kızı Zelihanın gözyaşlarından ise Balıklı Gölün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı ise Zelihanın gözü anlamına gelen Ayn-Zelihadır. Allah tarafından gerçekleştirilen bir mucizedir. Balıklı gölde göldeki balıklarda kutsal sayılmaktadır.

Balıklı göl Urfanın Güneybatısında yer alıp, devrin zalim Babil hükümdarı Nemrut tarafından Hz. İbrahim mancılıkla ateşe atıldığı sırada oluşmuştur. Allah tarafından peygamberlik görevi verildikten sonra putlarla mücadele eden Hz. İbrahim Nemrutun dikkatini çekmiş ve Hz. İbrahime düşman olmuştur. Rivayete göre Nemrut bir gece rüyasında yıldız görür. Bu rüyadan çok etkilenen Nemrut rüyasını yorumlatır.
Rüya yorumcuları o yıl dünyaya gelecek erkek çocuğunun hükümdarlığı elinden alacağını söylüyorlar. Bunun üzerine Nemrut o sene doğan tüm erkek çocukları öldürtme emri veriyor. Hz İbrahimin babası bu emri duyarak doğum yapmak üzere olan hanımını mağraya götürüyor. Ve hanımı orada doğum yaptıktan sonra evladını orada bırakarak köye geliyor.

Bir müddet sonra gittiğinde bakıyorki evladı yaşıyor ve bir ceylan tarafından besleniyor. Yaradan rabbim yaşatmak istediğinde her şekilde yaşatıyor.

Düşünsenize emir geliyor erkek çocuklar öldürülecek, sizde doğacak çocuğunuz kız mı erkek mi olacak bilmiyorsunuz. ama onu ne olursa olsun korumak amacıyla dağda bir başına bırakmak ta olsa göze alıyorsunuz.