besmele

images (1)

selamun aleykum değerli islami site okuyucu Kardeşlerim Bugun ki konumuz ise Namaz,namazın önemi,namaz neden kılarız,cennet neden namazdan geçer hepsi sırayla tek tek girecem arkadaslar,namazın hakkında geçen ayetler,namaz hakkında hadisi Şerifler,namaz ömrü uzatmasını,namaz hakkında açıklama,namaz nedir,hepsine kısa kısa yazacagım

Namaz, değerleri sağlamlaştırır, insanların kişiliğinin yok olmasını ve toplumun parçalarının dağılmasını önler. Eğer binada kullanılan malzemeler kalitesiz olursa bina çökebilir. işde namaz ise hepsini önlüyor arkadaslar,

Namaz için okunan ezan, İslâm”ın dağınık ordusunu bir safta, bir bayrak altında ve adil bir önderin arkasında toplayan tevhit nidasıdır.
Namaz hem iyiliği emretmek, hem de kötülükten sakındırmaktır. Her gün ezan ve ikamede Namaza koş. Kurtuluşa koş. En hayırlı amele koş. demekteyiz. Bütün bunlar iyiliklerin en üstünü olan namaza emirdir. Diğer taraftan, namaz insanı fesat ve kötülükten men eder.Doğrusu namaz kötülük ve çirkinlikten alıkoyar.[4] • Cemaat imamının bir oluşu; işlerin idaresinin bir noktada merkezleşmesini sağlamak amacıyla toplumun önderinin de bir olması gerektiğini gösteren bir şifredir.
• Cemaat imamı cemaatin en zayıfının durumunu gözetmek zorundadır, bu da toplumsal kararlarda mahrum tabakanın durumunun gözetilmesi gerektiğini vurgulayan bir derstir. Resulullah (s.a.a) namazda bir çocuğun ağladığını duyunca annesinin namazdaysa çocuğunu susturması için hemen namazını bitirirdi.[1] • İnsan yaratılışının ardından verilen ilk emir secdeydi; Allah Tealâ, meleklere Adem”e secde edin. buyurdu.[2] • Su istilâsından kurtulup ilk kuruyan yer (Mekke ve Kâ”be), ibadet yeriydi.[3] • Resulullah”ın Medine”ye hicret ettikten sonra ilk işi mescit yapmaktı.

Namaz’in dinimizdeki önemi

Namaz’in önemini bildiren, âyetler ve hadisler

Muhakkak ki Allah(C.C.)’in varligina, birligine inanmak farzlarin en büyügüdür. Bundan sonra farzlarin en büyügü Namazdir.

Namaz, imanin alâmetidir, kalbin nurudur, ruhun kuvvetidir, mü’minin mí’raci (Allah’in huzurunda olmasi) dir. Mü’min namaz sayesinde Allah (C.C.)’in maneví huzuruna cikabil-mektedir. Mü’minler icin bu ne yüce bir sereftir.

Bütün hakiki dinler, insanlara namaz kilmalarini emr etmislerdir. Müslümanlara namaz Hz. Peygamber (S.A.V.)’in mi’rac gecesinde bes vakit olarak farz kilinmistir.

Kuran-i Kerimde (Ankebut sures, 45) namazin kilinmasi defalarca emredilmektedir. „Rasulüm! Sana vahy olunan Kur’ân âyetlerini güzelce oku ve namazini erkân ve âdabina riâyetle kil, süphe yokki namaz, edebe, namusa, uygun olmayan seylerden, cirkin görülen islerden men eder. Her halde Allah Teâla’nin zikri her ibadetten daha büyüktür. Allah Teâla bütün islediklerinizi bilir.”

Hadis:i Serifler’de de:

„Namaz, dinin diregidir, Kim onu terk ederse, dinini der heder eder.”
„Namaz, cennet’in anahtaridir.”
„Namaz, her hayrin anahtaridir.”
„Namaz, mü’minin mi’racidir.”
Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle buyurmustur. „Bes vakit namaz (kilan) evin önünde bol miktarda akan tatli bir suda günde bes defa yikanan gibidir, bu adamda kir namina bir sey kalir mi? Hayir, bir sey kalmaz dediler, Hz. Peygamber (S.A.V.) iste su kiri giderdigi gibi bes vakit namaz da günahlari giderir.” (Müslim (R.A.), Câbir (R.A.) )

Büyüklerden Bekr ibn-i Abdullah:”Allah ile tercümansiz konusmak istersen namaz kil!”, diyor.

Bu mühüm ibadeti yerine getirenler, Allah (C.C.)’ in büyük lutfuna ve rahmetine ereceklerdir. Bunu kasden terkedenler de cok siddetli âzaba müstehakl olacaklardir.

Müslüman cocuklarina namaz kilmayi ögretme konusunda Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle uyarmaktadir.:”Cocuklariniz – onlar yedi yasina girdiklerinde namaz ile emredin. On yasina girdiklerinde (eger kilmazlarsa) onlari bü yüzden dayak atin ve bu yasta onlarin yataklarini birbirinden ayirin (uzak tutun)” (Ebu Davud)

Ibn-i Abidin, namazin sadece bedenle yapilan bir ibadet oldugunu kaydettikten sonra:

„Cünkü beden-i ibadetten maksad, bedeni yormak, kötülügü emreden nefsi kahr etmektir.”, hükmünü zikreder. Malúm oldugu üzere Kur’an-i Kerimde:”Nefis, muhakkak ki olanca siddetiyle kötülügü emredendir.” (Yusuf Suresi: 53 (Tefsir-i Hezin’ de: Insana sürekli kötülügü emreden nefsin „Nefs-i Emmare” oldugu kaydedilir. Nefs-i Emmare, hayvanlarda da daha bütün canlilarda bulunur. Dünyevi lezzet ve sehvetlere kapilmis nefis demektir. ) hükmü tasrih olunmustur. Nefsin heva ve heveslerini ortadan kaldira bilmek icin, günde bes vakit Allah Teâla (C.C.) ‘nin emrine teslim olmak ve gercekten ibadet etmek zaruridir, demektedir.

Hz. Peygamber (S.A.V.) :”Allah Teâla (C.C.) muhakkak ki, müslüman olan her erkege ve kadina günde bes vakit namazi farz kilmistir.” buyurdugu bilinmektedir. Dolayisiyla bes vakit namaz, kitap, sünnet ve sahabe-i kiram’in icma-i ile sabittir.

“Size, Allah’ın kendisiyle günahları yok edip, dereceleri yükselteceği hayırları haber vereyim mi?” buyurdular. Ashâb:

– Evet, yâ Resûlallah! dediler. Resûl-i Ekrem:

– “Güçlükler de olsa abdesti güzelce almak, mescidlere doğru çok adım atmak, bir namazı kıldıktan sonra öteki namazı beklemek. İşte ribâtınız, işte bağlanmanız gereken budur” buyurdular.

Namazın önemi,Namaz,

İlgili Yayınlar: